Hur skickar man en spansk skinkklubba med fri frakt till Sverige?


 

Spanish Club levererar med fri frakt (Standard) ALLA sina spanska skinkben, både Jamón-ben och Paleta-ben (axelben), Ibérico eller Serrano, till Stockholm, Göteborg, Malmö, Uppsala, Upplands Väsby, Sollentuna, Västerås, Örebro, Linköping, Helsingborg, Jönköping, Norrköping, Lund, Umeå, Gävle, Södertälje, Borås, Halmstad, Växjö, Eskilstuna, Karlstad, Sundsvall, Östersund, Trollhättan, Luleå, Lidingö, Borlänge, Tumba, Kalmar, Kristianstad, Skövde, Falun, Karlskrona, Skellefteå, Varberg, Uddevalla, Åkersberga, Nyköping, Landskrona, Örnsköldsvik, Motala, Vallentuna, Trelleborg, Märsta, Ängelholm, Lerum, Falkenberg, Alingsås, Karlskoga, Sandviken, Enköping, Visby, Katrineholm, Gustavsberg, Vänersborg, Lidköping, Piteå, Torslanda, Västervik, Karlshamn, Kungälv och övriga Sverige med ankomst från Spanien efter vanligtvis bara 3-5 arbetsdagar i transit efter avsändning, med Stockholm och södra Sveriges städer tar 3 arbetsdagar. Eller ännu snabbare, på bara 24 timmar (nästa arbetsdag) kan du få din spanska skinka med expressleverans för en mycket måttlig leveransavgift (med centrala Sverige tar 48 timmar och norra Sverige upp till 3 arbetsdagar).

I vår spanska gourmetbutik har vi de mest prestigefyllda spanska jamónmärkena, inklusive Cinco Jotas (5J), Joselito, Extrem (Puro Extremadura), Aljomar, Sánchez Romero Carvajal, Blázquez, Altanza och COVAP, De kommer från alla de bästa skinkregionerna i Spanien, många av dem med kvalitetsstämpeln Appellation of Origin, som DOP (Denomination of Origin), IGP (Protected Geographical Indication) eller ETG (Traditional Speciality Guaranteed). Vi erbjuder skinka från alla regioner nedan:

  • Dehesa de Extremadura (Extremedura);
  • Andalusien: Jabugo (Huelva), Los Pedroches (Córdoba), Jamón de Trévelez (Granada) och Jamón de Serón (Almería);
  • Guijuelo, Salamanca (Kastilien och Leon)
  • Jamón de Teruel (Aragonien)

 

Vi erbjuder även Gran Reserva, Cebo de Campo, Cebo och Gran Reserva Selección, hel med ben (pata de jamón), benfri, skivad och hel skivad av både iberisk (ibérico) och serranoskinka (jamón) och axelskinka (paleta). Både benfri och små förpackningar med redan handskuren skivad skinka för enkel omedelbar konsumtion eller tapas kommer vakuumförseglade med vanligtvis upp till 12 månaders hållbarhet för bästa smak. Ibérico-skinkan finns som 100 % Ibérico de Bellota (ekollonmatad) pata negra, 75 % och 50 % Iberico-skinka.

Att köpa från vår butik är mycket enkelt. Lika enkelt som att köpa från vilken annan onlinebutik som helst i Sverige. Eftersom vi skickar från vårt lager i Spanien, som också är en del av Europeiska ekonomiska gemenskapen, behövs inget ytterligare pappersarbete, extra information eller regler. Välj bara önskad skinka, lägg den i korgen och slutför transaktionen med önskat kreditkort eller PayPal, du debiteras i euro utan extra eller dolda kostnader. Det är lika enkelt som att köpa från vilken annan onlinebutik som helst i Sverige. Och med gratis leverans.

Vår internationella kurirpartner ger dig ett spårningsnummer så att du enkelt kan följa transiteringsprocessen, med ett tydligt beräknat leveransdatum och tidsintervall.

En spansk skinka är alltid perfekt som present eller för att avnjutas med familj och vänner.

Du hittar våra tillgängliga alternativ för jamonskinkan här (spansk skinka). Här hittar du också flera praktiska tillbehör till din skinkklubba, t.ex. en lämplig skinkhållare (skinkstativ), skinkskydd och skinkskärkniv: (Jamon tillbehör)

Om du vill läsa mer detaljerad information om de olika kvaliteterna av spansk skinka, besök gärna vårt inlägg om detta ämne på vår blogg: Olika typer av kvalitet på spansk Jamón / skinka